RECENZE: Tenisové boty Head Sprint SF Clay

Head nikdy nedominoval trhu s obuví tolik, jako v případě tenisových raket. Letošní novinka Head Sprint SF Clay je nejvyšším modelem od této značky a nyní přichází v designu, který jde ruku v ruce s novými raketami Head Graphene 360+ Gravity.

Černá barva sice naprosto dominuje celé botě, ale zeleno-červená podrážka spolu se zelenými tkaničkami dokonale ladí k designu nové řady raket. Špičkové použité materiály a velmi lehká konstrukce znamenají, že se jedná o velmi propracovanou obuv určenou téměř výhradně pro závodní hráče. Jenže není všechno zlato, co se třpytí, a na rozdíl od skvělých raket Gravity budu tentokrát mít i co kritizovat.

Lehčí už to nebude

První věcí, kterou při testování nových tenisek dělám, je vážení. Hmotnost obuvi je pro mě osobně jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru.

Tenisové boty Head Sprint SF Clay váží v evropské velikosti 45 v průměru 374 g. To z nich sice nedělá nejlehčí výkonnostní tenisky na trhu, těmi jsou se svými 362 g stále Asics Solution Speed FF, avšak vzhledem k použitému materiálu a bytelnější konstrukci, je to hmotnost úctyhodně nízká.

Head svoje boty označuje za nejlehčí a zároveň nejodolnější boty na trhu. Samotný název modelu Sprint evokuje rychlost a pro rychlé hráče, kteří mají hru založenou na běhavém tenise, jsou určeny především.

Zkratka SF v názvu odkazuje na nový materiál SuperFabric. Ten se nachází na celé špičce boty a je složený z armády malých destiček, které jsou mimořádně odolné vůči oděru. Dokonce jsou tak odolné, že je můžete opakovaně přejet nožem a tento materiál neprotrhnete. Navíc je toto super-vlákno velmi lehké a pružné, takže boty je možné používat ihned po vybalení z krabice.

Nepříjemný break-in na špičce se neobjevuje ani náznakem a člověk má okamžitě po nazutí příjemný pocit, jako by už tenisky pár dní nosil. Ke komfortu nazouvání přispívá také ponožková konstrukce z příjemně měkkého materiálu, která výborně obepne celé chodidlo a část kotníku.

Ocenil bych, kdyby bylo polstrování v oblasti achillovky o něco výraznější. Měl jsem neustále pocit, že mi noha z boty na patě vyklouzne. Někomu toto vadit nebude a naopak ocení, že zde bota tolik netlačí jako třeba jiné modely.

Boty s klimatizací

Prvek větrání byl doménou spíše starších modelů tenisek, které byly vyráběny z umělé kůže. Dnes už se s umělou kůží setkáváme jen u nejlevnějších modelů tenisových bot a trendem jsou nové, lehké a superodolné syntetické materiály. Ty ale také často trpí neduhem špatného odvětrávání chodidla, což může způsobovat jeho přehřátí či dokonce vznik plísní na prstech.

Tím, že je svršek modelu Head Sprint SF důkladně uzavřen proti vniknutí antuky, tak konstruktéři přišli s jiným řešením, jak chodidlo efektivně ochladit. Ve střední části podrážky je vykrojený prostor se síťkou, kterým proudí do boty vzduch. Vložky v botě jsou uprostřed perforované, nicméně je zde ještě jednoduchá záslepka v podobě samolepky, která proudění vzduchu zabraňuje.

Pokud tedy ventilaci tohoto typu nechcete využívat, necháte záslepku na místě. V opačném případě ji lehce strhnete, což jsem učinil okamžitě po vybalení, abych větrání vyzkoušel. Těžko říct, jak výrazně tato technická finesa přispívá k ochlazení chodidla, ale musím říct, že jsem žádný problém s přehříváním či přílišným pocením nezaznamenal. Nějak to tedy fungovat bude.

Ke šněrování mám jednu drobnou výtku. Polstrování jazyka, které vede až dále přes nárt, je velmi tenké. To je ta vnořená ponožka, která usnadňuje nazouvání. Materiál je ale tak tenký a měkký, že při důkladném utažení mohou tkaničky dost nepříjemně řezat. Proto doporučuji používat klasickou tlustou „fotbalovou“ ponožku a nikoliv tenké varianty. Pokud ale na moderní slim ponožky nedáte dopustit, tak promyslete, zdali nebude lepší vybrat o půl čísla menší velikost, aby bota pořádně seděla.

Druhou výtku, co se vnitřní konstrukce boty týče, nechávám na individuálním posouzení, protože se týká vnitřního prostoru. Osobně mám raději užší boty, ale Head Sprint SF jsou i na můj vkus ve střední částí úzké přespříliš. Po pár hodinách jsem sice botu solidně roztáhl, ale v boční části jsem při skluzech pociťoval, že materiál se napíná až k prasknutí a takříkajíc přelejzá přes okraj boty.

Stabilní a citlivé

Head Sprint SF jsou výkonnostní tenisky, a proto jsem je otestoval na maximum. Dostávaly skutečně zabrat a v žádné situaci jsem nezaznamenal, že bych si mohl např. zvrtnout kotník nebo že by snad boty nefungovaly při různých rotacích, skluzech a dopadech.

Mezipodešev boty je měkká a dobře tlumí nárazy. Bota je poddajná a co oceňuji velice, je cit pro povrch. Člověk tak neztrácí pocit kontroly nad pohybem a vnímá veškeré nerovnosti antukového kurtu. Ohebnost boty je také vynikající, takže vás nebude limitovat ani při maximálním rozsahu pohybu.

Jedinou vadou na kráse jsou skluzy do strany, kdy se svršek začíná deformovat a přestává zcela držet chodidlo v botě na jednom místě. Tenhle kyvadlový efekt je způsobený celkově lehčí konstrukcí boty, kdy použité materiály jsou velmi pružné a poddajné, nicméně to nemusí být vždy výhoda.

Pro těžší hráče nad 80 kg bych proto doporučoval jinou obuv, která chodidlo v botě nepustí ani o milimetr a vydrží velké zatížení. Tou může být např. dříve testovaný model Babolat Propulse Rage Clay.

Pozor na hrubší antuku

Do této doby jsem neměl botě příliš co vytknout, ale stejně jako u výše zmíněného modelu Babolat, si i zde musím postesknout nad zpracováním podrážky. Ta je sice klasicky antuková, má vzor rybích kostí, jenže ten je až přespříliš jemný. Srovnával jsem jej s obuví Asics Solution Speed FF, Adidas SoleCourt Boost Clay či levnějším modelem Adidas CourtJam Bounce Clay a je mi záhadou, proč inženýři z Headu přišli právě s takto tenkou verzí drážek.

Tenisové boty jsem testoval celkem ve třech tenisových klubech s antukovým povrchem. Pouze v jednom klubu boty fungovaly celkem solidně. Zde musím vyzdvihnout kvalitu kurtů budějovického klubu LTC České Budějovice z.s., jehož dvorce patří k těm nejlepším v republice.

Jenže ne každý klub má šikovného správce, který se denně o kurty pečlivě stará. Navíc zcela rozhodující roli hraje kvalita antuky a její hrubost. Nechtěl jsem zacházet do přílišných detailů, ale abych vše vysvětlil a v konečném důsledku částečně obhájil podrážku bot Head Sprint SF, tak musím.

Rozlišujeme tři základní druhy hrubosti červené antuky:

 • Nejhrubší má zrna o velikosti 0–3 mm a používá se často v menších klubech a na místech, kde hodně fouká vítr. Na takových kurtech velmi jemná podrážka nefunguje, protože se málo do kurtu zařízne.
 • V drtivé většině případů se v našich podmínkách používá antuka s hrubostí 0–2 mm. Tam již tenisová bota funguje celkem slušně, ale beztak s konkurencí s hrubším vzorkem nemůže, co se přilnavosti týče, držet krok.
 • Antuku s jemností 0–1 mm jsem neměl možnost vyzkoušet a domnívám se, že se používá maximálně na špičkových světových turnajích, a to ještě zcela výjimečně z důvodu náročné údržby.

Je pravděpodobné, že boty Head Sprint SF jsou dělané na míru právě pro takto jemnou prachovou antuku, kde je naopak výhodou jemnější vzorek. Ať je to tak či onak, netuším, proč Head jinak velmi dobrou botu takříkajíc „zabije“ zcela specifickou podrážkou, která má omezené možnosti použití.

Do podrážky si ještě rýpnu v souvislosti se stabilizačním středovým můstkem s nápisem Head, který je z tvrdého plastu. Několikrát při oklepávání antuky z bot se mi stalo, že bílá barva z nápisu Head se odloupla a zůstala přilepená na rámu rakety. Navíc při zásahu tunelu jsou to rány jako kdybyste raketou mlátili do kovu. Musel jsem tedy při každém oklepávání zcela cíleně mířit buď na špičku podrážky, nebo na patu, a to mi na pohodě při napínavém zápase rozhodně nepřidalo.

Obava z výdrže

Zatímco svršek boty je zpracovaný výborně, tak podrážka s jemným drážkováním zaznamenala již po několika hodinách opotřebení. Je to logické. Čím jemnější a užší listy vzorku, tím větší negativní dopad to na jejich obroušení má.

Hloubka dezénu také není kdovíjaká a jsem přesvědčený, že tyhle boty při vysoké několikahodinové zátěži týdně během tréninku a na turnajích o víkendu nemusí vydržet ani jednu sezónu. Samozřejmě je to jen můj odhad a záleží na zátěži, jakou botě naložíte. Tenisové hvězdy na okruhu během sezóny vymění několik párů a někdo se dostane i vysoko přes deset, jenže ne každý jsme profík a ne každý si můžeme dovolit za rok utratit x tisíc jen za boty.

Je tedy otázkou, proč investovat do tenisek, které jsou sice výborně zpracované, ale fungují jen na omezeném typu antuky a poměrně rychle, co se trakce týče, degradují. Měl bych snad jen jedno vysvětlení. Je to zkrátka natolik specifický a špičkový produkt, který si zakoupí jen hráči, kteří přesně vědí, do čeho jdou a takové boty maximálně využijí. Pro drtivou většinu z nás je zde nepřeberné množství dalších variant od jiných značek, které poslouží i lépe a za mnohem příznivější cenu.

Pro koho tenisová obuv Head Sprint SF je?

To je otázka, na kterou bych sám rád znal odpověď, a to ideálně přímo od firmy Head. Pokud si chcete pořídit unikátní tenisky, které vám budou ladit s novou kolekcí raket a bagů ze série Head Gravity, pak není co řešit. Boty jsou to po designové stránce skutečně povedené a ostudu s nimi na kurtu určitě neuděláte. Ba naopak, přitáhnete tím pozornost zvědavců ze širokého okolí, a to obzvláště v případě, že využijete i dodávané náhradní tkaničky, které jsou jak v červené, černé, tak v zelené barvě.

Abych ale zakončil recenzi s lehkým optimismem a šibalským úsměvem na tváři, tak mě napadá příměr se supersportovními auty. Jsou drahá, nepraktická a někteří lidé si je přesto kupují. Kvůli vzhledu a rychlosti.

Tenisové boty Head Sprint SF jsou také sexy, jsou velmi rychlé a když s nimi pořádně zaberete, protočí se vám nohy na místě, stejně jako protočíte kola sporťáku. Pokud se vám zkrátka líbí, tak do nich jděte. Jak známo, co se líbí, se prodává a nemusí to vždy fungovat úplně na 100 %.

Chci boty Head Sprint SF Clay »

Závěrečné shrnutí

+ Plusy tenisové obuvi Head Sprint SF

 • Špičkové svrchní materiály a zpracování
 • Velmi lehké, rychlé a citlivé v kontaktu s povrchem
 • Nádherný sportovní design
 • Komfortní hned od začátku
 • Ventilace skrze podrážku
 • Výběr ze tří barev tkaniček

– Mínusy tenisové obuvi Head Sprint SF

 • Užší střih uprostřed boty
 • Podrážka funguje nejlépe na kurtech s velmi jemnou antukou
 • Rychlá degradace gumy na podrážce
 • Tvrdý plast ve středu podrážky zhoršuje oklepávání antuky
 • Pevné utažení tkaniček může řezat

Další servis tenisového čtení…

RECENZE: Tenisové rakety Head Graphene 360+ Gravity
RECENZE: Tenisová raketa Head Graphene 360 Speed Pro
RECENZE: Tenisová raketa Head Graphene 360 Radical PRO

S tenisovou raketou se toulám světem od 4 let. Miluji běžkování, lyže a horské kolo. Uchvátil mě badminton, ale na ten už nezbývá čas a energie.

Baví mě příroda a vše, co je s ní spojené. Relaxuji u filmů, her a editování videa.

8. 7. 2019, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz