Slzy lítosti u nich nehledejte. Handicapovaní borci se smějí osudu

Osud je zákeřná mrška. Když se nám nedaří a nechceme si přiznat vlastní chybu, hodíme to prostě na osud. Jeden jako druhý.

Petr, Richard nebo kluci z týmu Avoy by si, na rozdíl od většiny lidí, stěžovat mohli a nikdo by jim neřekl ani popel. Jenže oni si nestěžují. Pro jiného životní tragédie, u nich hnací motor.

Pokud si někdo zaslouží náš neskonalý obdiv, pak jsou to handicapovaní sportovci. A u obdivu nezůstane. Jsme rádi, že tito bojovníci si plní sny i díky spolupráci se SportObchod.cz.

Na jedné lyži

25 let běháte, lezete po skalách a létáte na paraglidingu. Máte naběhnuto na diplom z vejšky. Střih. Ležíte v nemocnici a přišli jste o nohu. Těžko představitelné, že? Jak byste se cítili? Co by se vám honilo hlavou? Špatný sen. Uff.

Petru Drahošovi se sen nezdál. Stačil jeden špatný poryv větru a tragický scénář se naplnil.

Petr má ale tuhý kořínek a nad životem nezlomil hůl. Ihned se obul do monoski a začal závodit. Přesněji řečeno lyžovat na jedné lyži.

Petr Drahoš

Petr Drahoš

Tvrdá dřina se odráží i ve výsledcích. Petr není žádný nazdárek a před měsícem si dojel pro 3. místo v obřím slalomu na mezinárodním mistrovství ČR.

Paralympiáda letos nevyšla, ale jak sám Petr říká, rezervy tu ještě jsou. Takže si jméno Petr Drahoš zapište za uši. Za 4 roky v Pekingu o něm dost možná uslyšíte.

1 000 mil dřiny

Není člověka, který by nezkoušel jet na kole bez držení nebo s držením se řídítek pouhou jednou rukou. Ale vyjeli byste si s tímto handicapem na celodenní výlet? Strčíte si ruku do kapsy a slíbíte si, že ji za celou cestu nevyndáte.

Asi by to taková legrace nebyla. Udržet stabilitu je těžké i na pár metrech, ale zvládnout takhle celý výlet? Nemyslitelné.

Jenže Richardu Štěpánkovi nic jiného nezbývá. Před téměř 20 lety ho na motorce srazil silniční pirát. Richard bojoval, překonal 23 operací za 21 dní. Vše srostlo. Až na ruku. Bez ní se musel naučit žít.

Richard Štěpánek

Richard Štěpánek

Richardova tragédie byla o to horší, že se živil tancem a choreografií. Nevzdal se. Na kole ujel závod měřící 1 000 mil. Rok na to přidal poloviční porci tratě pěšmo.

O tom všem Richard přednáší v dětských domovech nebo rehabilitačních centrech. Od ledna do července pod hlavičkou projektu Light Blue Line natáčí sérii motivačních videí. A to vše završí týdenním turné přednášek po českých školách, mezi kterými bude cestovat na koloběžce.

Proč na koloběžce? Letos se totiž Richard Štěpánek chystá znovu na závod 1 000 mil. Tentokrát právě na koloběžce a SportObchod.cz s ním bude u toho.

Rolničky, rolničky, kampak vystřelím

Dlouhodobá spolupráce pokračuje i v roce 2018 s nevidomými fotbalisty. Kluci z Avoy MU Brno sice mnoho nevidí, ale o to bystřejší mají sluch a další smyslové vjemy. A díky tomu mohou hrát fotbal.

Neymar, Messi, Ronaldo – to jsou sice borci, ale naši hrdinové řádí v dresu Avoye. Kopnout do míče podle toho, kde se ozve rolnička, to je pořádně tvrdý oříšek.

Byli byste rádi, kdybyste trefili míč – věřte mi, vloni jsme si to sami vyzkoušeli. Nevidomí fotbalisté ještě k tomu zvládnou mířit podle křiku vodičů za postranní čárou. Obdivuhodné.

Kdo nám nevěří, ať tam běží a sám se přesvědčí. Kam? Do Bučovic. 30. 6.–1. 7. 2018 se tady odehraje mezinárodní turnaj nevidomých fotbalistů Blind Football Cup 2018. A i když vás kluci neuvidí, vaši podporu ucítí o to silněji. Zaslouží si ji.

A jestli nemáte na přelomu června a července čas, vydejte se na Avoy už v dubnu. Sportovní areál Hroch hostí 28.–29. 4. poslední kolo 2. ročníku Středoevropské ligy přímo v Brně.

Podporujeme…

Avoy MU Brno: Borci, jaké svět neviděl
Výsledek testu hroší kůže
Přispějte na knihu o českých koloběžkářích na Giro d’Italia

9. 4. 2018, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz