Tenisové výplety – 7. část: Profesionální hráči


12 minut čtení

Tenisový výplet už si vybrat umíte. Jak ale pletou profesionální hráči?
Jsme na konci dlouhého seriálu o tenisových výpletech. Zjistili jsme, že nejlepší poměr mezi cenou a výkonem poskytují odolné polyesterové struny v monovláknovém balení. Ne každý však snese jejich tvrdé vlastnosti. Pokud toužíte po větším komfortu a dynamice, tak sáhnete po multivláknech či hybridech v kombinaci s monovláknem. Tato varianta je také vhodná pro děti a seniory. Fajnšmekři a profíci volí přírodní struny do hybridních nápletů pro větší komfort, vynikající cit a dlouhodobé udržení napětí. [caption id='attachment_18549' align='aligncenter' width='633']Rafael Nadal Rafael Nadal[/caption] Povídání o výpletech uzavřeme pohledem do světa profesionálního tenisu. Jen mějte na paměti, že profíci pletou na každý turnaj a pro každé podmínky trochu jinak. Příklady zde zmíněné nemusí odpovídat aktuální situaci, ale vychází z historických záznamů vyplétačů, které jsou dohledatelné ve světě internetu.

Profesionální vyplétači

Představa, že každý profesionální tenista má doma v pokoji pro hosty osobního vyplétače, který s ním cestuje po turnajích, je mylná. Na světových turnajích se pohybují místní profesionální vyplétači. Pak jsou zde privátní vyplétači, kteří cestují mezi turnaji a poskytují řekněme soukromou péči. [caption id='attachment_18554' align='aligncenter' width='633']Vyplétač Rogera Federera Ron Yu Vyplétač Rogera Federera Ron Yu[/caption] Mezi hráči a vyplétači vzniká vztah, který se dlouhodobě pěstuje a udržuje. Pokud se vyplétač osvědčí, tak jeho služby profíci využívají pravidelně a k nikomu jinému své rakety na turnajích nedávají. Takový vztah může trvat i několik let. Jde v něm především o důvěru a spolehlivost. Ve světě profesionálního tenisu se vyplétání raket věnují stovky a tisíce vyplétačů, ale jen hrstka z nich se může pochlubit tím, že pravidelně plete rakety např. Rogeru Federerovi. V tomto případě přesně jeden jediný vyplétač, kterého si švýcarská superhvězda oblíbila. Podívejte se na video, jak takový vyplétač pracuje.

Začalo to u Lendla

Jeden z prvních hráčů, kteří se začali zajímat o kvalitu vypletených raket, byla naše československá legenda Ivan Lendl. Lendl, přezdívaný Hrozný, byl úzkostlivě háklivý na jakýkoliv nedostatek u vypletených raket. Byl to detailista a perfekcionista ve všech směrech. Později se k němu přidávali další hráči, kteří v perfektním nápletu začali vidět smysl. Čím se tenis zrychloval a výbava zdokonalovala, tím patrnější byly rozdíly ve hře při sebemenší odchylce u vypletené rakety. Dnes můžeme hovořit o perfekcionismu prakticky u všech top hráčů, ačkoliv ne všichni pokaždé vyžadují vypletení rakety od privátního vyplétače. [caption id='attachment_18542' align='aligncenter' width='633']Ivan Lendl Ivan Lendl[/caption] Kupříkladu při finále US Open 2019 žádný z hráčů ani hráček nevyužili soukromého vyplétače. Serena Williams, Bianca Andreescu, Rafael Nadal i Daniil Medvedev, se spolehli na šikovné ruce vyplétačů od pořadatele turnaje. Většinou platí, že pokud se místní vyplétač osvědčí už během úvodního kola, pak není důvod jej v průběhu další fáze turnaje měnit.

Je to o detailech

Zatímco v našich amatérských podmínkách vyplétači řeší maximálně tloušťku výpletu a sílu napětí, tak profíci musí vyhodnocovat několik dalších faktorů. Tradičně kromě počasí jako takového sledují teplotu, vlhkost, a dokonce i nadmořskou výšku a tlak. Důležitou roli hrají také na turnajích používané míče, které se často velmi výrazně liší ve svých vlastnostech. O povrchu ani nemluvě. Někdo může dokonce vyplétat podle stylu hry svého soupeře. Používají vlastní techniky a metody, mezi které patří např. pre-stretch, kdy se přírodní struna před samotným vypletením přednapne v ruce, aby měla při vyplétání optimální vlastnosti. Profi vyplétači pečlivě naslouchají požadavkům hráčů a osvědčené postupy opakují s dokonalou přesností. [caption id='attachment_18550' align='aligncenter' width='633']Detaily o vypletení rakety Rogera Federera pro Laver Cup 2018 v Chicagu. Detaily o vypletení rakety Rogera Federera pro Laver Cup 2018 v Chicagu.[/caption] Zcela zásadní je pro profesionály čas, kdy jdou hrát. Jinak napletenou raketu dostane v chladnějších dopoledních hodinách a odlišné hodnoty napětí bude mít raketa připravená na horké odpolední klání. Vyplétači jsou často pod obrovským časovým presem, kdy musí takříkajíc předpovídat a vypočítávat, za jak dlouho půjde jejich klient hrát a o kolik kg či desítek gramů výplet za tu dobu změkne. Profík třeba ani neplete na celá kg, ale rozlišuje i půlkilové hodnoty. Je to mimořádně zodpovědná práce a často se stává, že si profíci nechávají přeplést rakety přímo během utkání, ačkoliv mají v bagu dostatek připravených kusů. Jenže když se změní podmínky natolik, že hotová várka přestává optimálně fungovat, musí se výplet rychle změnit. Stává se to např. v situacích, kdy je potřeba kvůli nepřízni počasí zatáhnout střechu stadiónu nebo když se nad areálem přežene bouřka.

Ranaři vs. klasikové

Na způsob napletení má také vliv samotná technika a styl hráče. To je ostatně patrné z následujícího přehledu. Hráči vyznávající klasické pojetí tenisu, kteří hrají pestrý celodvorcový tenis, mají většinou hodnoty napětí na běžné úrovni pohybující se ve spektru 24–27 kg. Překvapivě Novak Djokovic, který často hraje udržovací tenis a těží z rychlosti míčků soupeře, plete na poměrně vysoké hodnoty napětí. [caption id='attachment_18547' align='aligncenter' width='633']Novak Djoković Novak Djoković[/caption] Když se ale nad tím člověk zamyslí, tak to dává smysl. Čím vyšší napětí struny mají, tím více kontroly hráč získává. Pokud hráč typu Djokovice dokáže efektivně využívat soupeřovu energii z míčků, pak nepotřebuje další energii z vlastních strun, ale potřebuje tuto získanou energii zkrotit a dobře umístit. Naopak Federer se svojí vynikající technikou hry dokáže jak útočit, tak odolávat tlaku při maximálně efektivním využití energie. Nadal je zase hráč, který hraje velmi náročný fyzický tenis. Při velmi měkkém napětí by mu míčky létaly do autu a při velmi vysokém napětí by se extrémně nadřel. Proto volí zlatý střed. Existují také profíci, kteří šokují extrémně nízkým napětím. Příkladem budiž drobnější Kei Nishikori. Ten, ačkoliv hraje také spíše „zanďoura“, tak nedokáže tak efektivně těžit ze soupeřova tempa a potřebuje velmi měkký výplet, aby mu pomohl do míčků předat co nejvíce rychlosti. Měkký výplet mu navíc pomáhá získat více citu pro pestrou hru. Oproti tomu hromotluk Jack Sock si příliš hlavu s dlouhými výměnami neláme. Je to typ agresivního hráče se stylem tenisu vabank. Ten si moc na jistotu u svých úderů nepotrpí. Měkký výplet mu pomáhá generovat obrovskou rychlost především na servisu. [caption id='attachment_18543' align='aligncenter' width='633']Jack Sock Jack Sock[/caption] Na síti pak získává vynikající cit pro své hravé voleje. Navíc, při hře odzadu nemá kdovíjakou techniku hry. Údery hraje hlavně zápěstím, a tudíž negeneruje rychlost, nýbrž rotaci. Rychlost za něj vytvoří měkký výplet. I takto je třeba při vyplétání raket uvažovat a brát v potaz hráče jako komplexní sadu na sobě závislých parametrů. Jen pro zajímavost, v roce 2015 si na Wimbledonu nechal kazašský tenista Mikhail Kukushin do své rakety naplést výplet Signum Pro Firestorm na absurdně nízkých 10,5/9,50 kg. Holt někdo to rád jako kanape.

Upravené rakety

Profesionálové. Všichni je vidíme hrát v televizi s raketami, které si pak můžeme v obchodech koupit. Nebo to tak úplně pravda není? Naprostá většina špičkových hráčů na té nejvyšší úrovni nehraje s raketami, které se běžně prodávají. Jejich speciálním rámům se říká tzv. „pro stock“ a jejich ruční úprava stojí kolem 500$ (11 500 Kč). Mohou být různě vyvážené, mají upravenou hmotnost, jiný tvar gripu, jsou prodloužené a mohou mít dokonce odlišnou geometrii hlavy rakety a vzor strun. Pak jsou zde příklady hráčů, kteří hrají se zcela odlišným modelem, než propagují a ten mají pouze nastříkaný do barev běžně prodávaných modelů raket. Je to marketing a show, ve které se točí velké peníze a já v tom nevidím nic špatného. Nejblíže profesionální raketě je např. model Wilson Pro Staff RF97 Rogera Federera. Hmotností je velmi blízko originálu a nebýt pár drobných úprav, pak se jedná o téměř totožnou raketu. [caption id='attachment_18551' align='aligncenter' width='633']Roger Federer Roger Federer[/caption] Pokud tedy budete zkoušet profesionály používané struny a jejich napětí, tak to bude fungovat trochu jinak než v jejich raketách. Novak Djokovic od roku 2017 hraje s větší hlavou rakety, než je udávaných 645 cm2 a právě z toho důvodu je jeho napětí strun tak vysoké. Rafael Nadal se např. ohání modelem Babolat AeroPro Drive z roku 2013, který už se dlouho nevyrábí. Firma Babolat jej však pro něj stále dělá a design raket upravuje podle nejnovějších modelů. Svět profesionálního tenisu je zkrátka opředen tajemstvím, které se často povede udržovat dlouhé roky pod pokličkou
„Během roku Roger zase až tak moc napětí nemění. Jeho nejnižší hodnota bude kolem 26 kg a nejvyšší kolem 27 kg (myšleno dlouhá struna). Obecně, během sezóny mění napětí v rozmezí 1 kg. Nicméně pro každý zápas má různé sady raket. Pro třísetový zápas mu připravíme 8 raket – čtyři s vyšší hodnotou napětí a čtyři s nižší. Typicky čtyři kolem 26,5 kg a další čtyři kolem 27 kg. Tuto hodnotu udržuje prakticky po celý rok.“   Ron Yu, vyplétač Rogera Federera

Jak vyplétají profesionálové

Roger Federer

raketa Wilson Pro Staff RF97
výplet dlouhé struny: Wilson Natural Gut 1,30 mm krátké struny: Luxilon ALU Power Rough 1,25 mm
napětí D: 26 kg K: 24,5 kg

Rafael Nadal

raketa Babolat Pure Aero 2019
výplet Babolat RPM Blast 1,35 mm
napětí 25 kg

Novak Djokovic

raketa Head Graphene 360+ Speed PRO
výplet dlouhé struny: Luxilon ALU Power 1,25 mm krátké struny: Babolat VS Touch 1,25 mm
napětí D: 29 kg K: 28 kg

Kei Nishikori

raketa Wilson Ultra Tour 95 Countervail
výplet dlouhé struny: Wilson Natural Gut 1,30 mm krátké struny: Luxilon Element 1,30 mm
napětí D: 17,7 kg K: 16,8 kg

Jack Sock

raketa Babolat Pure Aero VS
výplet dlouhé struny: Luxilon ALU Power Rough 1,25 mm krátké struny: Luxilon ALU Power Rough 1,35 mm
napětí D: 15,9 kg K: 15,9 kg

Serena Williams

raketa Wilson Blade SW104 Autograph
výplet dlouhé struny: Wilson Natural Gut krátké struny: Luxilon 4G
napětí D: 29,5 kg K: 29 kg

Ashleigh Barty

raketa Head Graphene 360+ Gravity MP
výplet Head Hawk Touch
napětí D: 21 kg K: 20 kg

Simona Halep

raketa Wilson Blade 98 16x19 V7
výplet Luxilon ALU Power Rough 1,25 mm
napětí D: 25 kg K: 24 kg

Petra Kvitová

raketa Wilson Pro Staff 97 CV
výplet Luxilon ALU Power 1,25 mm
napětí D: 27 kg K: 25 kg

Naomi Osaka

raketa Yonex EZONE 98
výplet dlouhé struny: Yonex Poly Tour Strike 1,25 mm krátké struny: Yonex Rexis
napětí D: 26,5 kg K: 25,5 kg

Tabulka značek výpletů hráčů v TOP 50 na okruhu ATP (zdroj: Tennispredict.com k 8. 7. 2020)

Luxilon 28 hráčů
Babolat 9 hráčů
Wilson 5 hráčů
Yonex 5 hráčů
Head 3 hráči
Tecnifibre 3 hráči
Solinco 2 hráči
Signum 1 hráč
Chci si vybrat tenisový výplet »

Další servis tenisového čtení...

Starší články