Vybíráme inlajny – Škola inline bruslení 1. díl
Vítejte u prvního dílu Školy inline bruslení. V tomto seriálu článků se dozvíte, jak pozvolna a bezpečně začít s tímto nádherným sportem. Soustředit se budeme především na nejfrekventovanější fitness inline brusle.
Seriál pro vás připravujeme společně s nadšenci z Topsports Czech, jenž mimo jiné připravují inline kempy a kroužky pro děti. Mohli jste se s nimi potkat třeba na Inline Megatestu 2018, kde učili bruslit vaše děti.
Jak vybrat dětské brusle
Co se týče dětí, nečekejte na konkrétní věk dítěte. Šikovné děti bruslí už od 4 let. My máme v nabídce inline brusle už od velikosti nohy 26. V posledních letech se začaly vyrábět dětské inline brusle s nastavitelnou velikostí, které dětem vydrží déle než jednu sezónu.
Dětské brusle mají nejen menší velikost, ale také menší kolečka. Jejich velikost s citem volíme podle věku a šikovnosti dítěte. Obecně platí pravidlo: Čím větší kolečka, tím větší rychlost a horší ovladatelnost.
Jak vybrat brusle pro dospělého
Důležitým parametrem při výběru seniorských fitness bruslí je velikost koleček. Dospělí začátečníci by měli volit menší kolečka o průměru 80 až 84 mm. Tyto brusle jsou schopny vyvinout slušnou rychlost, ale zároveň se dobře ovládají.
Ještě důležitějším údajem je však velikost brusle. V malých bruslích si koledujete o otlaky a puchýře, případně i deformaci chodidla. Naopak příliš velké brusle nedrží dobře nohu ani při maximálním utažení.
Prostudujte si proto velikostní tabulky výrobce a zvolte brusle maximálně o 0,5 cm delší, než je vaše chodidlo v nejdelším bodě. Ideální je obkreslit si chodidlo na papír a změřit nejdelší rozměr.
Podobně jako u obuvi rozlišujeme dámské a pánské inline brusle. Ty se liší nejen v barevném provedení a velikosti, ale také ve tvaru chodidla.
Zkušenější bruslaři si mohou dovolit brusle s kolečky velikosti 90 mm a více. Díky tomu jsou schopni vyvinout velkou rychlost.
Na co nezapomenout
Nedílnou součástí inline výbavy je také helma, která má za úkol nás ochránit v případě pádu. Pro tento účel dobře poslouží i většina cyklistických přileb. Nejdůležitější je zvolit správnou velikost helmy podle obvodu hlavy a nosit ji pevně nasazenou a utaženou.

Díky široké paletě barev a tvarů zaručeně najdete helmu pro sebe i vaše děti.
Nezapomeňte sobě i dětem pořídit také chrániče zápěstí, loktů a kolen které předcházejí silniční vyrážce i horším zraněním. U chráničů je opět velice důležitá správně zvolená velikost. Prostudujte proto dobře velikostní tabulky, případně se stavte na prodejnu.
A co vás čeká dál? Ve druhém díle vám ukážeme rozcvičku, naučíme vás správně padat, ale hlavně vás naučíme základní postavení a techniku jízdy na inlajnech.
Čtenářské kolečko pro inlajnisty…
Základní technika jízdy na inlajnech – Škola inline bruslení 2. díl| Brzdíme a zatáčíme
Brzdění a zatáčení na inlajnech – Škola inline bruslení 3. díl| Jak vybrat inline brusle
28. 6. 2018, autor: Lukáš Srnec
Nejnovější články
- Jak je v tenise důležité rozcvičení a protažení 16.06.2022
- Kdy a pro koho má smysl trénovat o tenisovou zeď? 08.06.2022
- Doplňkový trénink pro hokejisty – jak se udržet v kondici i v létě? 19.05.2022
- Střešní stany THULE – nová dimenze kempování 07.05.2022
- Pro běžecké začátečníky #1 – Jak správně regenerovat 04.05.2022
- Silnice vs. terén – proč je dobré běhat na asfaltu i v lese? 26.04.2022
- Výstroj na inline hokej – v čem se liší oproti lednímu hokeji? 20.04.2022
- 10 důvodů proč jsou inline brusle skvělý sport 13.04.2022
Štítky
Šatna blog ze zákulisí SportObchod.cz