Vybíráme inlajny – Škola inline bruslení 1. díl

Vítejte u prvního dílu Školy inline bruslení. V tomto seriálu článků se dozvíte, jak pozvolna a bezpečně začít s tímto nádherným sportem. Soustředit se budeme především na nejfrekventovanější fitness inline brusle.

Seriál pro vás připravujeme společně s nadšenci z Topsports Czech, jenž mimo jiné připravují inline kempy a kroužky pro děti. Mohli jste se s nimi potkat třeba na Inline Megatestu 2018, kde učili bruslit vaše děti.

Jak vybrat dětské brusle

Co se týče dětí, nečekejte na konkrétní věk dítěte. Šikovné děti bruslí už od 4 let. My máme v nabídce inline brusle už od velikosti nohy 26. V posledních letech se začaly vyrábět dětské inline brusle s nastavitelnou velikostí, které dětem vydrží déle než jednu sezónu.

Dětské brusle mají nejen menší velikost, ale také menší kolečka. Jejich velikost s citem volíme podle věku a šikovnosti dítěte. Obecně platí pravidlo: Čím větší kolečka, tím větší rychlost a horší ovladatelnost.

Dětské brusle vybírejte s rozmyslem. Díky nastavitelné velikosti vydrží i několik let.

Dětské brusle vybírejte s rozmyslem. Díky nastavitelné velikosti vydrží i několik let.

Jak vybrat brusle pro dospělého

Důležitým parametrem při výběru seniorských fitness bruslí je velikost koleček.  Dospělí začátečníci by měli volit menší kolečka o průměru 80 až 84 mm. Tyto brusle jsou schopny vyvinout slušnou rychlost, ale zároveň se dobře ovládají.

Ještě důležitějším údajem je však velikost brusle. V malých bruslích si koledujete o otlaky a puchýře, případně i deformaci chodidla. Naopak příliš velké brusle nedrží dobře nohu ani při maximálním utažení.

Prostudujte si proto velikostní tabulky výrobce a zvolte brusle maximálně o 0,5 cm delší, než je vaše chodidlo v nejdelším bodě. Ideální je obkreslit si chodidlo na papír a změřit nejdelší rozměr.

Podobně jako u obuvi rozlišujeme dámské a pánské inline brusle. Ty se liší nejen v barevném provedení a velikosti, ale také ve tvaru chodidla.

Zkušenější bruslaři si mohou dovolit brusle s kolečky velikosti 90 mm a více. Díky tomu jsou schopni vyvinout velkou rychlost.

Nabídka na dnešním trhu je extreémně široká, vybírejte pečlivě.

Nabídka na dnešním trhu je extrémně široká, vybírejte pečlivě.

Na co nezapomenout

Nedílnou součástí inline výbavy je také helma, která má za úkol nás ochránit v případě pádu. Pro tento účel dobře poslouží i většina cyklistických přileb. Nejdůležitější je zvolit správnou velikost helmy podle obvodu hlavy a nosit ji pevně nasazenou a utaženou.

Díky široké paletě barev a tvarů zaručeně najdete helmu pro sebe i vaše děti.

Díky široké paletě barev a tvarů zaručeně najdete helmu pro sebe i vaše děti.

Nezapomeňte sobě i dětem pořídit také chrániče zápěstí, loktů a kolen které předcházejí silniční vyrážce i horším zraněním. U chráničů je opět velice důležitá správně zvolená velikost. Prostudujte proto dobře velikostní tabulky, případně se stavte na prodejnu.

A co vás čeká dál? Ve druhém díle vám ukážeme rozcvičkunaučíme vás správně padat, ale hlavně vás naučíme základní postavení a techniku jízdy na inlajnech.

Čtenářské kolečko pro inlajnisty…

Základní technika jízdy na inlajnech – Škola inline bruslení 2. díl| Brzdíme a zatáčíme
Brzdění a zatáčení na inlajnech – Škola inline bruslení 3. díl| Jak vybrat inline brusle

28. 6. 2018, autor:

Váš komentář





*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz