Záhada vyřešena: Proč je koloběžka nejbožejší sport na světě? – Bára na kolobce 43. díl
Je jedno, jestli máte v nohách tisíce kilometrů, nebo vyjedete jen na svatýho Dyndy. Určitě znáte ten pocit:
Jedete krajinou a najednou je vám krásně lehko. Nic vás nebolí, nic vám neschází a na tváři hraje blažený (až pološílený) úsměv.
To dokáže koloběžka.
Vy i já víme, co s námi koloběžka dělá. Otázka ale je: Proč? Proč je koloběžka tak boží? Rozhodla jsem se dopátrat odpověď. Oslovila jsem Renatu Kašparovou, autorku projektu FitKoloběh.cz, a profíky z Yedoo.
Právě teď čtete to, co jsem od nich zjistila.
Přirozenější než běh
Proč koloběžka sedí tolika z nás? Protože je snadné s ní začít (já vím, první vyjížďka bolí, ale pak…) – na rozdíl od běhu.
„Začít rovnou s během, pokud nemáte alespoň trochu fyzičku, je jako zrychlit z nuly na sto. Než v kuse uběhnete 2 kilometry, chvíli to potrvá,“ uvedl trenér běhu a koloběhu Michal Kulka pro blog Yedoo. Při běhu se už po chvíli potíte, píchá vás v boku, navíc špatnou technikou zatěžujete klouby a šlachy.
Profesor Daniel Lieberman navíc zjistil, že kvůli botám běháme úplně blbě. Dopadáme ostře na patu, a tak vzniká náraz, jako by vás někdo vší silou majznul kladivem do paty. Klouby trpí.
S koloběžkou je to jiné:
„Na koloběžce se odrážíte pouze polovinou své váhy, a šetříte tak chodidla a klouby. Koloběžka je z tohoto důvodu vhodná i pro lidi s nadváhou a ty, co mají problémy s koleny, bedry apod.,“ popisuje Kulka pro Yedoo.
Aby zadek krk nebolel
Koloběžka je dokonce prospěšnější pro tělo než kolo. Nejde jen o otlačený zadek. Kolo může prohlubovat problémy způsobené sedavým zaměstnáním, zatěžovat záda a krční páteř.
„Má praxe ukazuje, že mnoho lidí má kvůli sedavému zaměstnání problémy s krční páteří. Několik mých klientek i klientů přešlo z kola na koloběžku právě kvůli tomuto problému. Další skupina lidí se kvůli zdravotním problémům nechce vzdát sportu a koloběžka jim sportovní a jiné zážitky rozhodně nabídne,“ řekla mi Renata Kašparová.
Takže jestli jste tak jako já kancelářské myšičky, popadněte po práci koloběžku a vyjeďte za město. Hned vám bude hej.
Šťastný jako blecha po sexu
Znáte to: Vyrazíte na výlet a nějak vám to nejede. Ale stačí chvilička a vy se cítíte nejlíp na světě. To není žádná magie, ale prachsprostá chemie v našem mozku. Při sportu se vylučuje endorfin a serotonin, které možná znáte jako „hormony štěstí“.
Mimochodem, vylučují se taky při sexu a jezení čokolády. Takže koloběžka je bez nadsázky dobrá jako sex. (Naložte s touhle informací, jak chcete.)
Když se vám navíc povede překonat sama sebe (nebo ostatní), dochází k vylučování dopaminu, další látky, ze které je vám veselo.
Kilečko po kilečku
Jestli vám není dost, že vás koloběh v podstatě zdroguje, mám tu ještě jednu výhodu: Je ideální na hubnutí a budování fyzičky.
„Koloběžka rovněž přeje hubnutí, nejsnáze na ní totiž udržíte tepovou frekvenci v hladině, která je pro spalování tuků ideální,“ uvádí profíci z Yedoo.
Podle Michala Kulky s koloběžkou nepotřebujete tolik času jako třeba na kole, abyste si vybudovali fyzičku. Moc se mi líbí jeho rovnice:
2,5 hodiny na kole = 1,5 hodiny koloběhu = 1 hodina běhu
A musím potvrdit, že jsem nikdy nebyla tak fit, jako když jsem denně jezdila skoro 20 kilometrů na koloběžce (do práce a z práce).
Všechno se dá dělat blbě
Ale ať jen nesluníčkuju: I na koloběžce se dá jezdit špatně – tedy tak, že si ublížíte. Aby byla opravdu tak suprová pro vaše klouby a aby vám dělala radost, musíte vědět, jak na to.
Dobrá zpráva: Už mám o tom rozepsaný článek, znovu ve spolupráci s profíky. Tak se těšte! 🙂
V mezičase si pusťte moje koloběžkářská videa. A napište mi, proč dělá koloběžka radost vám.
Trhněte si!
PS: Mockrát děkuju Renatě Kašparové a Yedoo za informace do tohohle článku. 🙂
Kam dál?
- Chci kolobku a nemám v kapse 10 talířů. Co teď? – Bára na kolobce 42. díl
- O ženě, co nežene – Bára na kolobce 41. díl
- Crussis Cobra je fakt dobrá. Jenže zuje nejen zlobra – Bára na kolobce 40. díl
- celý seriál Bára na kolobce
Píšu a jezdím na koloběžce. A taky píšu o tom, jak jezdím na koloběžce.
V nohách mám už tisíc mil a v rukách tisíc stran textu. Tak se usaďte a začtěte se! 🙂
4. 9. 2021, autor: Bára Koloběžka
Nejnovější články
- Recenze Head Gravity 2023 MP / Tour 09.05.2023
- Co očekávat od nových raket Head Gravity 2023? 12.04.2023
- Recenze Head Radical MP/PRO 2023 22.03.2023
- Recenze Head Extreme MP / Tour 2022 07.03.2023
- 9 tipů na vánoční tenisové dárky 16.12.2022
- Obutá neobutá: Proč koloběžím v barefoot botách? – Bára na kolobce 46. díl 13.10.2022
- Přimrzají vám ruce k řídítkům? Zjistěte, jak se obléct na kolo v zimě 29.09.2022
- RECENZE: Tecnifibre T-Fight 305 ISO – dynamická kontrola v každém úderu 13.09.2022
Štítky
Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz