Záhada vyřešena: Proč je koloběžka nejbožejší sport na světě? – Bára na kolobce 43. díl

Je jedno, jestli máte v nohách tisíce kilometrů, nebo vyjedete jen na svatýho Dyndy. Určitě znáte ten pocit:

Jedete krajinou a najednou je vám krásně lehko. Nic vás nebolí, nic vám neschází a na tváři hraje blažený (až pološílený) úsměv.

To dokáže koloběžka.

Vy i já víme, co s námi koloběžka dělá. Otázka ale je: Proč? Proč je koloběžka tak boží? Rozhodla jsem se dopátrat odpověď. Oslovila jsem Renatu Kašparovou, autorku projektu FitKoloběh.cz, a profíky z Yedoo.

Právě teď čtete to, co jsem od nich zjistila.

Přirozenější než běh

Proč koloběžka sedí tolika z nás? Protože je snadné s ní začít (já vím, první vyjížďka bolí, ale pak…) – na rozdíl od běhu.

„Začít rovnou s během, pokud nemáte alespoň trochu fyzičku, je jako zrychlit z nuly na sto. Než v kuse uběhnete 2 kilometry, chvíli to potrvá,“ uvedl trenér běhu a koloběhu Michal Kulka pro blog Yedoo. Při běhu se už po chvíli potíte, píchá vás v boku, navíc špatnou technikou zatěžujete klouby a šlachy.

Sázka na koloběžku vám pomůže zlepšit zdravotní neduhy.

Sázka na koloběžku vám pomůže zlepšit zdravotní neduhy.

Profesor Daniel Lieberman navíc zjistil, že kvůli botám běháme úplně blbě. Dopadáme ostře na patu, a tak vzniká náraz, jako by vás někdo vší silou majznul kladivem do paty. Klouby trpí.

S koloběžkou je to jiné:

„Na koloběžce se odrážíte pouze polovinou své váhy, a šetříte tak chodidla a klouby. Koloběžka je z tohoto důvodu vhodná i pro lidi s nadváhou a ty, co mají problémy s koleny, bedry apod.,“ popisuje Kulka pro Yedoo.

Aby zadek krk nebolel

Koloběžka je dokonce prospěšnější pro tělo než kolo. Nejde jen o otlačený zadek. Kolo může prohlubovat problémy způsobené sedavým zaměstnáním, zatěžovat záda a krční páteř.

„Má praxe ukazuje, že mnoho lidí má kvůli sedavému zaměstnání problémy s krční páteří. Několik mých klientek i klientů přešlo z kola na koloběžku právě kvůli tomuto problému. Další skupina lidí se kvůli zdravotním problémům nechce vzdát sportu a koloběžka jim sportovní a jiné zážitky rozhodně nabídne,“ řekla mi Renata Kašparová.

Takže jestli jste tak jako já kancelářské myšičky, popadněte po práci koloběžku a vyjeďte za město. Hned vám bude hej.

Šťastný jako blecha po sexu

Znáte to: Vyrazíte na výlet a nějak vám to nejede. Ale stačí chvilička a vy se cítíte nejlíp na světě. To není žádná magie, ale prachsprostá chemie v našem mozku. Při sportu se vylučuje endorfin a serotonin, které možná znáte jako „hormony štěstí“.

Mimochodem, vylučují se taky při sexu a jezení čokolády. Takže koloběžka je bez nadsázky dobrá jako sex. (Naložte s touhle informací, jak chcete.)

Když se vám navíc povede překonat sama sebe (nebo ostatní), dochází k vylučování dopaminu, další látky, ze které je vám veselo.

Kilečko po kilečku

Jestli vám není dost, že vás koloběh v podstatě zdroguje, mám tu ještě jednu výhodu: Je ideální na hubnutí a budování fyzičky.

„Koloběžka rovněž přeje hubnutí, nejsnáze na ní totiž udržíte tepovou frekvenci v hladině, která je pro spalování tuků ideální,“ uvádí profíci z Yedoo.

Vyjeďte si na koloběžce a budete šťastní jako blecha. Vědecky potvrzeno.

Vyjeďte si na koloběžce a budete šťastní jako blecha. Vědecky potvrzeno.

Podle Michala Kulky s koloběžkou nepotřebujete tolik času jako třeba na kole, abyste si vybudovali fyzičku. Moc se mi líbí jeho rovnice:

2,5 hodiny na kole = 1,5 hodiny koloběhu = 1 hodina běhu

A musím potvrdit, že jsem nikdy nebyla tak fit, jako když jsem denně jezdila skoro 20 kilometrů na koloběžce (do práce a z práce).

Všechno se dá dělat blbě

Ale ať jen nesluníčkuju: I na koloběžce se dá jezdit špatně – tedy tak, že si ublížíte. Aby byla opravdu tak suprová pro vaše klouby a aby vám dělala radost, musíte vědět, jak na to.

Dobrá zpráva: Už mám o tom rozepsaný článek, znovu ve spolupráci s profíky. Tak se těšte! 🙂

V mezičase si pusťte moje koloběžkářská videa. A napište mi, proč dělá koloběžka radost vám.

Trhněte si!

PS: Mockrát děkuju Renatě Kašparové a Yedoo za informace do tohohle článku. 🙂

Kam dál?

Píšu a jezdím na koloběžce. A taky píšu o tom, jak jezdím na koloběžce.

V nohách mám už tisíc mil a v rukách tisíc stran textu. Tak se usaďte a začtěte se! 🙂

4. 9. 2021, autor:

Váš komentář

*

Šatna blog ze zákulisí Sportega.cz