ROZHOVOR: Matěj Beneš - naděje českého skyrunningu


14 minut čtení

Kolik hodin týdně Matěj odtrénuje a s jakým cílem se vrací na B7?

V sezóně 2020 se objevil mladý Matěj Beneš ve světě trailového běhu jako velká voda. Překvapivě sekundoval jménům jako Zdeněk Hruška nebo Standa Najvert na závodě B7 a tento rok potvrzuje, že i skyrunning je jeho parketa. Na kratší trati závodu LHUT bral celkově třetí místo a nominoval se na Mistrovství světa ve skyrunningu.

[caption id='attachment_20545' align='alignnone' width='633'] Matěj ukázal, že i ve skyrunningu se s ním musí počítat. Foto: Jakub Stryk[/caption]

Fotbal, golf, triatlon, běh

Tak na začátek bych se chtěla zeptat, jak jsi vůbec se sportem začal - s jakou disciplínou jsi začínal?

Ke sportu jsem byl vedený odmala. Dlouho jsem kombinoval fotbal s golfem, ale golf nakonec zvítězil a skoro do 15-ti let jsem se mu věnoval na poměrně vysoké úrovni. Potom se ale něco zlomilo a mně začaly lákat vytrvalostní sporty. Nejprve triatlon, pak nějakou dobu atletika a nakonec jsem skončil u skyrunningu a trailového běhu.

Zkoušel jsi před trailem i silniční nebo dráhové závody nebo jsi rovnou naskočil do terénu? Necelé dva roky jsem dělal atletiku za Jižní Město. Běhal jsem 1500 a 3000 m, ale na mě to byly příliš krátké distance. Většina závodů se rozhoduje v posledním kole hromadným sprintem a to není úplně můj šálek čaje. Proto mi mnohem víc sedí dlouhé trailové běhy, tam se dá podobným závěrům často předejít včasným nástupem. :-)

[caption id='attachment_20546' align='alignnone' width='633'] I atletické začátky Matěje neminuly. Foto: archiv Matěje Beneše[/caption]

Jak vypadá přibližně tvůj tréninkový týden v zimní objemové přípravě a třeba tři týdny před vrcholem sezóny? Kolik tak týdně natočíš kilometrů nebo tréninkových hodin? V zimě se zaměřuju čistě na objem, jen příležitostně zařadím nějaký intenzivnější trénink, aby to nohy úplně nezapomněly. Přes zimu navíc trávím hodně času na cyklistickém trenažéru, na běžkách nebo posilováním, proto trénink neměřím naběhanými kilometry, ale v hodinách.

Klasický týden se bude pohybovat mezi 10-12 h, v největším objemu pak okolo 20 h. I v závodním období trávím víc času na kole, než ostatní běžci. Myslím, že je to skvělá kompenzace a ideální prostředek na získání vytrvalosti a síly zároveň. Těžko popsat 3 týdny před závodem. Na každý závod se ladí forma jinak. Teď před B7 budu zvyšovat objem, jelikož celou sezónu jsem běhal spíš rychlost.

Hoblování jednoho kopce je skvělý trénink hlavy

Trénuješ podle nějakého tréninkového plánu případně trenéra? Nebo zkoušíš poslouchat své tělo a tréninky si skládáš podle nálady?

Momentálně se trénuju sám, ale neřekl bych, že si skládám trénink podle nálady. Baví mě si tvořit vlastní tréninkové plány a hodně nad tím přemýšlím. V některých tréninkových plánech máte doslova napsáno „dnes jdi 8x400 m za 70 s“. Někomu to může vyhovovat, ale já mám rád více flexibility.

Vím například, že mě čekají intervaly, ale jejich konkrétní podobu vymýšlím na poslední chvíli, abych mohl zohlednit únavu, kvalitu spánku, apod.

[caption id='attachment_20547' align='alignnone' width='633'] Na tréninku si Matěj dává hodně záležet. Foto: Jakub Stryk[/caption]

Používáš v přípravě aplikaci a měření MySASY

Ano, mySASY používám. Jsem hodně analytický typ člověka. Baví mě sledovat čísla a sbírat data. S mySASY můžu vnímat kvalitu regenerace objektivním způsobem a nespoléhám se tak čistě na svůj pocit. Doporučil bych ho každému, kdo se potřebuje v tréninku trochu krotit.

V závodě se často pohybuješ ve velmi kopcovitém terénu. Máš kolem domova možnost nabíhat nějaká dlouhá stoupání nebo točíš kratší kopečky? Jaký je tvůj osvědčený tip na trénink seběhů?

V mém blízkém okolí žádné hory nejsou, takže je potřeba pracovat s tím co je. V přípravě na dlouhé závody občas hobluju jeden kopec třeba dvacetkrát. Je to super trénink na hlavu a navíc se zdokonalíte v přechodech z výběhu do seběhu nebo naopak.

Seběhy jsou podle mě klíčovou součástí trailových běhů. Základem je být uvolněný a nekoukat se jen pod nohy. Pro rychlý seběh je důležité vybírat si správnou cestu s dostatečným předstihem. V technických pasážích pak rozhodně pomůže zkrátit krok a zvýšit frekvenci. Všechno se dá natrénovat, proto běhám intervaly nejen do kopce, ale i z kopce.

Na tvých sociálních sítích je vidět, že se sem tam svezeš i na kole. Kombinuješ běh i s jinými sporty jako je plavání nebo silový trénink v posilovně? Vnímáš, že ti zařazení jiných sportů v tréninku pomáhá?

Jak už jsem zmiňoval, moje příprava se rozhodně neskládá čistě z běhu. Baví mě skoro každý sport. Běh dá tělu opravdu zabrat a jelikož mám mírnou skoliózu páteře, tak jsem asi náchylnější k určitým zraněním. I proto hodně kompenzuju cyklistikou a snažím se udržovat pevný střed těla pravidelným posilováním.

[caption id='attachment_20550' align='alignnone' width='600'] Běh Matěj kompenzuje na cyklistickém trenažéru nebo přímo na kole. Foto: archiv Matěje Beneše[/caption]

V závodě se spoléhám spíš na tekuté kalorie

Jakým způsobem a jak často řešíš regeneraci? Hlídáš se v jídle nebo držíš nějakou speciální dietu?

Myslím, že 90 % regenerace dělá kvalitní spánek. Chodím spát už v 21:30, abych se ráno budil přirozeně bez budíku. Vyhýbám se modrému světlu a kofein piju jen dopoledne. Každý den se protahuju a na masážním válci projedu nohy a záda. Co se týče jídla, tak striktní dietu nemám, ale snažím se jíst zdravě jak jen to jde.

Ty a doplňky stravy - jde to k sobě nebo ne? Jakou značku máš nejraději?

Doplňků moc nepoužívám, občas si dám Céčko a po náročnějších trénincích používám Regener. Nemůžu říct, že bych měl jednu oblíbenou značku, protože pořád hledám tu, která mi nejvíc vyhovuje.

[caption id='attachment_20549' align='alignnone' width='533'] Oblíbenou značku sportovní výživy Matěj zatím nemá. Foto: Sam Straka[/caption]

Jak vypadá tvůj závodní den - máš nějakou osvědčenou rutinu nebo oblíbenou snídani? V závodě se spoléháš na klasické jídlo (pečivo, ovoce,..) nebo jedeš spíš na gelech?

V ideálním případě si dám 2,5 h před startem ovesnou nebo rýžovou kaši, dva tousty s medem a kolečky nakrájeného banánu. Mám pár motivačních písniček, které si pouštím před závodem, ale jinak asi žádný neobvyklý rituál nemám. Během krátkého závodu se spoléhám spíš na tekuté kalorie, dobře mi funguje například Cola.

Při ultra už je potřeba do sebe dostat něco pevného. Sedí mi většina sportovních tyčinek, ale i třeba snickersky. A nepohrdnu ani pomerančem nebo melounem.

[caption id='attachment_20548' align='alignnone' width='612'] Při závodě Matěj sáhne často po tekutých kaloriích. Foto: archiv Matěje Beneše[/caption]

Rád bych příští rok na MS ukázal, co ve mně je

Máš za sebou dvě Mistrovství světa ve vertikálním kilometru a ve skyrunningu, takže gratulace k výsledkům (kategorie seniorská a do 23 let). Určitě ses neztratil.

Jaké si vezeš zážitky a co říkáš na specifický vertikální kilometr? Chceš se vrátit příští rok a bojovat o přední pozice? 

Abych řekl pravdu tak s výkony jsem nebyl úplně spokojený. Potýkal jsem se v přípravě se zraněním a nepodařilo se mi vyladit formu podle představ. Vertikální kilometr jsem v obou případech neskutečně přepálil a do cíle se doplazil daleko za svým potenciálem. Proto bych se rád příští rok znovu kvalifikoval a ukázal, co ve mně je.

Když odhlédnu od svého individuálního výkonu, tak jsem nesmírně vděčný za tu zkušenost a možnost poznat skvělý tým lidí, jak ve Španělsku, tak v Itálii.

pozn. Na Mistrovství světa do 23 let v Itálii byl bral Matěj v kategorii Youth B ve skyrunningu 6. místo. Ve Španělsku v seniorské kategorii si připsal na náročné trati 15. místo.

[caption id='attachment_20551' align='alignnone' width='633'] Mistrovství světa si Matěj střihl jak v kategorii do 23 let, tak v té seniorské. Foto: Jakub Stryk[/caption]

Jaký výsledek ti udělal zatím největší radost a proč?

Rozhodně 3. místo na Beskydské sedmičce. Byl to můj první velký závod a vůbec jsem netušil, že bych mohl pomýšlet na bednu. Kvůli intervalovému startu jsem se to navíc dozvěděl až v cíli. O to větší euforie to pak byla.

V červnu 2021 jsi zazářil na trase SKY LHUT (31 km, 2100 m+) kde jsi bral v silné konkurenci celkově 3. místo. Vyhovuje ti kamenitý technický profil Beskyd? Byl jsi silnější nahoru nebo dolů?

Na LHUT jsem přijel odpočatý a s dobrou formou. Táhlo mi to do kopce a celý závod jsme se navzájem naháněli s Tomem Křivohlávkem (Team Salomon/Suunto), což mi dost pomohlo. Technický terén mi normálně sedí, ale do závěru jsem si nenechal dostatek sil, takže poslední seběh už byl dost na morál.

Díky 3. místu jsem se kvalifikoval na MS ve Španělsku, o kterém jsem před LHUTem ani nevěděl, takže jsem byl samozřejmě více než spokojený.

[caption id='attachment_20555' align='alignnone' width='633'] Na závodě LHUT se postavil na bednu vedle Tomáše Křivohlávka a vítězného Jirky Čípy. Foto: Jakub Stryk[/caption]

Od Jirky Čípy (Salomon/Suunto) jsi dostal na LHUT 15 min a potkal ses s ním i na MS. Proč si myslíš, že nemá v Česku konkurenci a co dělá jinak?

Máš pravdu, že momentálně je Jirka úplně někde jinde než zbytek české elity. Podíl na tom má bezesporu talent, ale podle tréninků, které dává na Stravu je jasné, že za jeho úspěchy je obrovská dřina v přípravě. Nezbývá než se jeho výkonností inspirovat a pokusit se mu krok za krokem přiblížit.

UTMB je rozhodně dlouhodobým cílem

Za pár týdnů se chystáš na B7, kde jsi byl minulý rok celkově třetí. Změnil jsi oproti minulému roku nějak trénink nebo jsi postupoval podle osvědčeného návodu. Na jaký čas si věříš a proč se vůbec na B7 po roce vracíš?

Jelikož se skyrunningu věnuju teprve chvilku, tak nemám žádný osvědčený recept na správný trénink. Tenhle rok jsem se pokoušel naběhat co nejvíc výškových metrů, i když je to u nás trochu náročnější. Hlavní pro mě je doléčit bolístky, které mě během sezóny trápily, a abych mohl podat maximální výkon.

Mým velkým snem je B7 jednou vyhrát. To jaký čas na to bude potřeba se ukáže za tři týdny.

[caption id='attachment_20554' align='alignnone' width='633'] V loňském ročníku závodu B7 se Matějovi dařilo a bral překvapivě 3. místo. Jak dopadne tento rok? Foto: Trailrun[/caption]

Vzhlížíš do budoucna k slavnému UTMB nebo to není nic pro tebe?

UTMB je určitě dlouhodobým cílem, ale jelikož se koná ve stejný termín jako B7, bude muset ještě chvilku počkat.

Momentálně si vybíráš širokou škálu závodů - od kratšího skyrunningu po ultra. Co tě baví víc a jaká bude tvá priorita do budoucna?

V budoucnu bych se chtěl určitě věnovat ultra, ale na to mám pořád dost času. Chci ještě zapracovat na rychlosti a zdokonalit se v kratších závodech, protože vytrvalost mám tak nějak přirozeně. Kratší závody jsou navíc mnohem intenzivnější, takže pomalé ultra vám potom přijde skoro jako procházka po horách. :-)

[caption id='attachment_20557' align='alignnone' width='633'] Do budoucna se Matěj chystá především na ultra závody. Uznává, že má ale ještě pár let čas. Foto: Jakub Stryk[/caption]

Nejblíže mi je Jim Walmsley...

  • Ideální dovolená bude na horách nebo u moře? V horách u moře - třeba Korsika je ideál.
  • Káva nebo čaj? Káva
  • Silnice nebo trail? Trail
  • Tadej Pogačar nebo Kilian Jornet? Kilian Jornet
  • Trénink v létě nebo v zimě? V létě. Mám rád když se člověk pořádně zapotí.
  • Běžecký vzor - v Česku a ve světě? V Česku jich je spousta - Mára Causidis, Standa Najvert, Jiří Čípa a další. Ze světových běžců je mi nejbližší Jim Walmsley.
  • Jaký je tvůj životní běžecký cíl? Velkým snem je pro mě vyhrát Beskydskou sedmičku, jelikož ta mě k běhání v horách přivedla a je to pro mě opravdu srdeční záležitost.
  • Za kolik máš nejlepších 5 nebo 10 km? 10 km jsem v závodě běžel jednou, když mi bylo dvanáct. Myslím, že jsem měl čas asi 40:13. Řekl bych, že je tam velký prostor pro zlepšení. :-D
  • Momentálně nejoblíbenější běžecké boty? Asi Hoka Torrent, ale dneska jsem se byl poprvé proběhnout v Salomon Sense 4 PRO a můžu říct, že první dojem byl hodně pozitivní.
  • V jakých botách poběžíš B7? Sense 4 PRO jsou horkým kandidátem.
[caption id='attachment_20556' align='alignnone' width='633'] Po doběhu LHUT Matějovi gratuloval jeden z jeho běžeckých vzorů, Jirka Čípa. Foto: Jakub Stryk[/caption]

Díky Matějovi za rozhovor a snad ta Beskydská sedmička tento rok padne! 

Co je dobré o Matějovi vědět?

Zajímá vás další běžecké čtení? 

Starší články